Hoppa till innehåll

Uppvisning i berättarkonst – Orden på Munksjön

Helgen den 13-14 november genomförde Jönköpings litteraturhus sin Berättarhelg. Orden på Munksjön kom i flera olika former med det gemensamma draget att allt handlade om det muntliga berättandet.

Lördagen
Foto: Mynta Milehav

Ola Henricsson från Göteborg bjöd publiken på berättelser från hela världen – bland annat fick den veta varför björnen har så kort svans.

Foto: Mynta Milehav

Pelle Olsson tog med publiken till sitt förra liv bland lejonen på savannen och visade att han är skrönornas okrönte konung.

Foto: Mynta Milehav

Gabriella Fäldt bjöd på läsning ur sin dagbok och en enastående blandning av story telling och stand up-komedi.

Söndagen
Foto: Gunnar Källström

Söndagen innebar att sju Jönköpingsbor samlades i ett berättarkafé och berättade historier ur sina liv: Om kackerlackor på huvudkudden, att komma bort i St Petersburg, att bakfull försöka spela trumpet och mycket mer.

Foto: Gunnar Källström